Röportajlar

Golf Tam Anlamıyla Hayat Tarzım Oldu

Golf Tam Anlamıyla Hayat Tarzım Oldu

Meteor Petrol’ün sahibi Özgür Cem Can, iş hayatının stresinden uzaklaşmak için golfe sığından bir isim. Bir çok spor dalı ile ilgilendikten sonra golf ile tanışmış ve bir daha bırakmamış. Ona göre golf tam bir hayat tarzı.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz, Özgür Cem Can kimdir?

1975 Ankara doğumluyum. 1994 yılından bu yana ticaret ile uğraşıyorum. Bursa, Yalova ve İstanbul olmak üzere pek çok ilde akaryakıt İstasyonu işletmeciliğini yapıyorum. 2011 yılından itibaren Opet Otobil Distribütörlüğünü de ailemize kattık. 9 sene içinde ciddi yatırımlarla hem hizmet hem müşteri ağımızı genişlettik. Mevcutta pek çok ilde Otobil alanında hizmet veren profesyonel bir ekibe sahibiz. Bu alandaki yatırımlarımızda her geçen gün devam ediyor. 2008 Yılından itibaren başta Bursa olmak üzere inşaat sektöründe de pek çok konut projesine imza attık. Bursa’nın gözde semtlerinden Balat’ta Meteor Dikencik Projemiz en son hayata geçirdiğimiz ve Bursa’mıza değer katan bir proje oldu. Bununla beraber inşaat sektöründe yeni projelerle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aslında biz kazandıkça ülkemizi de kalkındıracak, istihdam sağlayacak yeni projeler ve yatırımlara her zaman açığız. Girişimlerimiz devam edecek.

Geçmişte pek çok spor dalıyla ilgilenmiş olmama rağmen golf tam anlamıyla hayat tarzım oldu.

Golfe ilk ne zaman başladınız ve nasıl başladınız?

Golfe 2016 yılında Regnum Carya Antalya’da Fikret Öztürk’ün teşvikiyle tanıştım. Golfün stratejik bir oyun olması beni cezp etti. Geçmişte pek çok spor dalıyla ilgilenmiş olmama rağmen golf tam anlamıyla hayat tarzım oldu.

Golf oynadığım zamanlarda zihnim ve bedenimi rahatlamış ve dinlenmiş hissediyorum.

Golf sizin için ne ifade ediyor? Golf oynamaya başladıktan sonra hayatınızda neler değişti?

Golf temiz havada yeşil ve mavinin her tonuyla doğa ile iç içe oynanan, huzur veren bir spor. Aynı zamanda ana felsefesi doğaya ve insana saygı. Bu beni ayrıca cezp ediyor.

İş hayatının yoğunluğu ve stresinden bir nebze uzaklaşabilmek için pek çok spor dalını denedim. Ancak golf oyun kültürü gereği kendinizi her şeyden soyutlamanızı sağlayan bir spor. Golfe ilk başladığım dönemlerde kötü bir vuruş sonrası tüm motivasyonum bozuluyordu ancak çalışmalara devam ettikçe oyunun son anına kadar soğukkanlılığımı korumayı ve motivasyonumu kısa zamanda yükseltmeyi öğrendim.  Golf oynadığım zamanlarda zihnim ve bedenimi rahatlamış ve dinlenmiş hissediyorum.

Golf oyuncusu olmanızın işinize katkısı oluyor mu?

Golf sayesinde pek çok insanla tanışma fırsatım oldu. Farklı alanlarda ticari faaliyetleri olan pek çok dost ve arkadaş edindim. Bu da farklı sektörler ile ilgili daha iyi bilgi sahibi olmamı sağladı. Kendimizi geliştirmeyi seven bir şirket yapısına sahibiz, bu nedenle bu dostluklar bizim gelişimimize elbette katkı sağlamaktadır.

En sevdiklerimizle hem onların hem kendi sağlığımız nedeniyle ayrı olmak zorunda kaldık. 

Pandemi sizi nasıl etkiledi, hayatınızda herhangi bir değişiklik oldu mu?

Öncelikle tüm dünyayı saran bu salgın herkesi etkilediği gibi bizi de olumsuz yönde etkiledi. Sosyal çevremizle iletişimimiz azaldı. En sevdiklerimizle hem onların hem kendi sağlığımız nedeniyle ayrı olmak zorunda kaldık.  Salgının başladığı ilk dönemlerde Bodrum’da bulunan Regnum Golf Country’deki evimize geçmiştik. Hem izole olabilmek hem de bu süreci biraz daha sağlıklı bir ortamda geçirebilmek adına. Bildiğiniz gibi golf zaten temasın olmadığı, açık alanda oynanan ve fiziksel aktivitenin de özellikle yürüyüş gibi bol olduğu bir spor. Bu dönemde işlerimizi ve tüm toplantılarımızı internet üzerinden gerçekleştirdik. Kalan sürede de bolca temiz havada yürüyüş yapma ve golf oynayarak oyunumu geliştirme fırsatı buldum. İş temposundan arda kalan zamanda oynamaya çalıştığım golf benim için bu dönemde günlük bir aktiviteye dönüştü. Bu sayede de oyunum hiç olmadığı kadar gelişti. Golf kesinlikle çok ama çok çalışma ve pratik ile gelişen bir spor.

Türkiye’de golfün gelişimini nasıl buluyorsunuz?

Türkiye’de golf maalesef çok gelişmiş bir spor değil. Bence özellikle gençlerin teşvik edilmesi gereken bir spor golf. Çünkü golf oynarken sağlıklı bir ortamda vakit geçiriyorsunuz. Aktif ve daha sosyal bir insan oluyorsunuz. Tabii işin bir de şu yanı var ki golf oynamak için her şeyden önce saha gerekiyor ve maalesef ülkemiz bu konuda biraz zayıf kalıyor. Ülkemizde golf sporunun gelişimi için bulunduğumuz coğrafya, iklim şartları oldukça müsait, tek ihtiyacımız olan şey bence daha çok golf sahası…

En çok beğendiğiniz ve takip ettiğiniz golf oyuncusu kim?

Justin Rose, Phill Mickelson, Li Haotong takip ettiğim ve beğendiğim oyuncular. Aynı zamanda birlikte oynama şansı bulduğum Martin Kaymer da beğendiğim oyuncular arasında yer alıyor.

Tags: