BannerRöportajlar

Golf; Büyük Bir Etik, Dostluk, Rekabet Okulu

Golf; Büyük Bir Etik, Dostluk, Rekabet Okulu

DHL Open 2021 yarın genç oyuncuların maçları ile start alıyor. Önümüzdeki 3 gün boyunca mücadele devam edecek. Biz de bu heyecanı paylaşmak için turnuva öncesi DHL Express Global CIS Kıdemli Başkan Yardımcısı Claus Lassen ile bir araya geldik. Lassen, aynı zamanda Kemer Country’nin önemli golfçülerinden biri. Kendisi golfü büyük bir etik, dostluk ve rekabet okulu olarak tanımlıyor. Ve yarın başlayacak DHL Open 2021’de kendisi de yarışacak.

Bize kısaca DHL Express’i ve verdiği hizmetleri anlatabilir misiniz?
DHL Express, Deutsche Post DHL Grubu’nun hızlı hava taşımacılığı alanında faaliyet gösteren şirketi olarak her gün dünyanın 220 ülke ve bölgesini birbirine bağlıyor. Biz sınır ötesi ve zaman hassasiyeti olan gönderilerin taşımacılığını yapıyoruz. DHL Express Türkiye de 1981’de faaliyete başladı ve Türkiye’de hızlı hava taşımacılığının kurucusu konumunda bulunuyor. DHL Express Türkiye, 40 yıldır Türkiye’deki şirketler için ihracatı, hizmetleri ile daha kolay ve hızlı hale getiriyor.  Müşterilerimizin ağırlıklı kısmını işletmeler, özellikle de ihracatçılar oluşturuyor.

DHL olarak dünyayı bir parkur olarak düşünüyoruz ve gönderileri A noktasından B noktasına en hızlı şekilde taşımaya gayret gösteriyoruz.

DHL, golfü destekleyen önemli markalar arasında. DHL için golfün önemi nedir?
Golf sporu doğayla iç içe bir spor olması nedeniyle bizim için önemli bir yere sahip. DHL olarak Gogreen projelerimizde de göreceğiniz üzere çevresel sürdürülebilirlik bizim öncelikli konularımız arasında yer alıyor. Golfün bizim açımızdan bir başka önemi de biliyorsunuz oyunun amacı; sahanın belirlenmiş 18 parkurunu (çukurunu) golf topuna en az vuruş yaparak tamamlamak. Biz de DHL olarak dünyayı bir parkur olarak düşünüyoruz ve gönderileri A noktasından B noktasına en hızlı şekilde taşımaya gayret gösteriyoruz. Rekabet açısından bakıldığında, golfte her zaman kendinizi geliştirebilirsiniz Dünyanın en iyi golf oyuncusu bile antrenman yapmaya ve öğrenmeye devam ediyor ve bu da bizim düşünce tarzımızla çok bağlantılı. Her zaman gelişebileceğimize ve bunun daha iyi hizmet sunmak için bir yolcukluk olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla golf sporu konsept olarak da bize en uygun spor dallarından birisi olarak ön plana çıkıyor.

Peki pandemi süreci sizi nasıl etkiledi?

Açıkçası pandemi nedeniyle turnuva tarihimizi biraz bekletmek durumunda kaldık. Ancak Haziran ayı içinde vaka sayılarının düşmesiyle birlikte DHL Open 2021’i hayata geçirmeye karar verdik. Zaten bilindiği üzere golf sporunda rakip her ne kadar diğer sporcular gibi görünse de; saha zorlayıcı olduğundan esas rakip golf sahası ve oyuncunun kendisidir. Dolayısıyla sosyal mesafe kuralını uygulamanın kolaylığı, münferit bir spor oluşu nedeniyle turnuvamız pandemiden çok etkilenmedi. Sadece oyuncuların rahat hareket edebilmesi için tarihi bir süre beklettik diyebilirim.

Turnuvaların sürekli düzenlenmesinin, Türkiye’nin tanıtımı için de çok büyük önemi olduğunu düşünüyorum. 

 DHL Open 2021 yarın başlıyor, neler söylemek istersiniz?
Buraya gelen oyuncularla yıllardır aynı ortamlarda bulunmaktan, aynı turnuvalarda oynamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu bağlamda bizi kırmayarak turnuvamıza katılmak nezaketi gösteren herkese tekrar teşekkür etmek isterim. Uzun bir aradan sonra turnuva oynayacak olmak beni heyecanlandırdı. Bu tarz turnuvaların sürekli düzenlenmesinin, Türkiye’nin tanıtımı için de çok büyük önemi olduğunu düşünüyorum. Bu turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese, sizlerin aracılığıyla teşekkür etmek isterim. Ayrıca turnuvaya katılan oyuncuların çoğu DHL müşterisi veya potansiyel müşterimiz, bundan dolayı son derece mutluyuz. Dolayısıyla golf turnuvası düzenlemek müşterilerimize DHL’i tercih ettikleri için teşekkür etmenin bir yolu.

Bu organizasyonda temel önceliğim başarıyla yarışmak olduğu kadar tüm oyuncuların buradan mutlu bir şekilde ayrılması olacak.

Turnuvada siz de oynayacak mısınız, heyecanlı mısınız?
DHL Open 2021’in düzenlenen en başarılı golf organizasyonlarından biri olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla böyle bir fırsatı kendi adıma kaçıramazdım; ben de turnuvada yerimi alacağım. Ve evet son derece heyecanlıyım. Bu organizasyona emek veren ekibin bir parçası olmak ve turnuvanın sporcusu olmak gerçekten çok farklı heyecanlar yaşamama neden oluyor. Bu organizasyonda temel önceliğim başarıyla yarışmak olduğu kadar tüm oyuncuların buradan mutlu bir şekilde ayrılması olacak. Eğer bunu başarabilirsem bu, beni fazlasıyla gururlandırır doğrusu.

Oyuncuları neler bekliyor? Buradan katılımcılara söylemek istedikleriniz…
Parkur gerçekten çok iyi durumda, bu nedenle oyuncular Kemer Country’de harika koşullarda oynayabilecekler. Kemer Country Yönetimi, golf yönetimi ve DHL dahil olmak üzere turnuvanının arkasındaki organizasyon, bu etkinliği özel kılmak için mükemmel bir iş çıkardı ve oyuncuların nasıl bir performans sergileyecekleri artık kendilerine kalmış. En iyi amatör oyunculardan, golfle yeni tanışanlara kadar bir çok oyuncu turnuvaya katılıyor. Günün sonunda hem yarışabileceğiniz hem de eğlenebileceğiniz bir ortam oluşturduk. Turnuvada neler olacağını  görmek için sabırsızlanıyorum. Tüm oyunculara başarılar ve şans diliyorum!

Golf; büyük bir etik, dostluk, rekabet okulu

Eklemek istedikleriniz…
Şunu belirtmek isterim ki, gelecek nesillere yatırım yapmanın çok önemli bir öncelik olduğuna inandığımız için, bir de gençler turnuvası düzenliyoruz. Golf; büyük bir etik, dostluk, rekabet okulu ve genç neslin önceki nesillerle bir arada oynayabileceği türden bir spor. İş hayatında, yeni çalışanları işe alma şeklimiz büyük ölçüde duygusal zeka ve değerlere dayanıyor. Golf sporunun bu alanlarda bilgi edinip, kendimizi geliştirmemize yardımcı olacağına inanıyorum.

Tags: