Röportajlar

“Golf Hayat Dersleri İçeriyor”

İlk golf deneyimini 20 yıl önce yaşayan ve 14 yıldan fazladır aktif olarak golfün içinde olan bir isimle bir araya geldik; Nazan Özelgin… Özelgin golf ile iş hayatının çok fazla ortak noktası olduğunu fakat golfün daha çok hayat dersleri içerdiğini belirtiyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde gerçekleştirdiğimiz röportajda; iş hayatında kadının rolünü, iyi bir iş insanında olması gereken özellikler gibi birçok merak ettiğimiz soruları da kendisine yönelttik.

Golf hikayenizi dinleyebilir miyiz?
Golf hikayem epey eskiye dayanıyor. Golfle ilk tanışmam bir tesadüf sonucu oldu diyebilirim. Yanlış hatırlamıyorsam 1999 yılıydı; oğlumun sömestr tatilinde iki aile bir haftalığına Phuket’e gittik. Kaldığımız otel misafirlerine bir seanslık golf dersi hediye ediyordu; biz de ailece denemeye karar verdik. Böylece çoluk çocuk hep beraber İngiliz bir golf profesyonelinden ilk golf dersimizi aldık. Daha sonra bir kere de Antalya’da Gloria Golf Otel’de katıldığım bir konferansta katılımcılara hediye edilen golf dersi fırsatından faydalandım. 10 yaşından, 20 yaşına kadar lisanslı tenis oynadığım için ve toplu sporlara aşina olduğum için sanırım her iki denemede de çok keyif aldım. Maalesef o tarihlerde hem yoğun iş yaşamım nedeniyle hem de yakın çevremde golf oynayan çok az kişi olduğu için devam etme şansı bulamadım.

Golfle gerçek birlikteliğim eşim Eyüp Özelgin ile tanışmamla ve 2006 yılında İstanbul Golf Kulübü’ne üye olmamla başladı diyebilirim. Golf oynayan bir arkadaş grubuna da bu şekilde dahil oldum. Golfle ciddi anlamda ilk tanıştığım günden itibaren bu sporu çok sevdim ve hep golfe daha fazla zaman ayırabileceğim günlerin hayalini kurdum. 2017 sonuna kadar devam eden üst düzey icra sorumluluğu içeren aşırı yoğun iş yaşamım düzenli golf oynamama izin vermedi. Birkaç kere altı ay ile iki yıl arası değişen ara verdiğim dönemler oldu. 2017 sonunda icra görevlerimden ayrılmamla birlikte daha düzenli golf oynamaya başladım. Eşimin de bir golf tutkunu olması, benim de golfle iç içe bir yaşamım olmasını sağladı. Artık o ilk başlarken hayalini kurduğum günlere epey yakınım diyebiliriz. İş yaşamım birkaç şirketin yönetim kurulu üyelikleri ve danışmanlık işlerimle devam ediyor ama golfe daha fazla zaman ayırmama elveren bir ajandam var artık…

İyi bir golf oyuncusunu nasıl tanımlarsınız?
Golf etiketine önem veren, golf sporunda esas rekabetin kendisi ve saha arasında olduğunu idrak etmiş, golf oyununu sürekli geliştirmeye çalışan kişi olarak tanımlarım.

Golf oynarken daha çok hangi özelliğiniz ön plana çıkıyor?
İyi oynadığım günlerde stratejik düşünme kabiliyetim ve hedefe odaklanabilmem… Diğer günlerde de sabırsızlığım…

Golfte geliştirmeniz gerektiğini düşündüğünüz bir teknik var mı?
Handikabım 24. Dolayısıyla bulunduğum seviye itibariyle çok şeyi geliştirmem gerekiyor. Önceliklendirmek gerekirse; vuruş mesafemi uzatmak ve kısa oyunumu geliştirmek diyebilirim.

Golf daha çok erkek egemenliğinde bir spor olarak algılanıyor. Bu algıyı yıkmak için sizce neler yapılmalı?Ülkemizde de dünyada da durum bu ne yazık ki… Golfün anavatanı İskoçya’da bile. St. Andrewslu bir İskoç arkadaşıma “golf oynuyor musun?” diye sorduğumda “erkekler golf oynar” cevabını almıştım ve çok şaşırmıştım. Bu algıyı yıkmanın yolu daha çok kadının golf oynaması. Sevindirici olan gençler, yıldızlar, minikler kategorilerinde golf oynayan çok fazla kız oyuncu var ve çok iyi yetişiyorlar. Bundan 10 sene sonra farklı bir resim olacak eminim. Dünyada da LPGA ve kadın golfü eskisine nazaran çok daha fazla gündemde artık.

Golf ile iş hayatının ortak noktaları sizce nelerdir?
Çok fazla ortak nokta olduğunu düşünüyorum. Etik değerlerin önemi, başarılı olabilmek için disiplin, stratejik düşünme, hedef odaklılık, saygı, güven ve özgüven, kriz yönetimi yani kritik anlarda sakin kalıp içinde bulunulan durumu doğru yönetmek, sabırsız olmamak, hatalardan ders çıkarmak, risk ödül dengesini doğru yönetmek, kendi güçlü ve zayıf yönlerini iyi algılamak ve buna göre pozisyon almak, değişime açık olmak, takım çalışmasına yatkın olmak, kendi lideriniz olmak ve çok çalışmak ama planlı, programlı ve akıllı çalışmak… Bu liste uzar gider çünkü bana göre golf, iş hayatıyla tabi ki benzeşiyor ama daha geniş çerçevede hayat dersleri içeriyor. O nedenle ben çocuk yaşta golfe başlamanın hem fiziksel hem de gelişim açısından çok faydalı olduğunu düşünüyorum ve çevremde bu yaşlarda çocuğu olan herkese hararetle tavsiye ediyorum.

“İş dünyasında kadın ya da erkek olmanın bir önemi yok”

İş dünyasında sizce kadının yeri nedir?
Öncelikle iş dünyasında kadın ya da erkek olmanın bir önemi olmadığına, esas olanın iyi bir iş insanı olmak olduğuna inanıyorum. Öte yandan kadının iş yaşamına katılımının toplumları hem sosyolojik hem de ekonomik anlamda çok geliştirdiği bir gerçek. Kadın yöneticileri olan şirketlerin performanslarının arttığı araştırmalarla kanıtlanıyor. Maalesef kadınlar iş yaşamında hak ettiğini almakta zorlanıyor. Benim de dahil olduğum bir “şanslı azınlık” mevcut ancak tüm kadınların iş yaşamında hak ettikleri yere ulaşabilmeleri için sadece ülkemizde değil tüm dünyada kadınların mücadeleye devam etmesi gerekiyor çünkü hala cam tavanları kırmakta zorlanıyoruz.

İyi bir iş insanı olmanın olmazsa olmazı sizce nedir?
Birlikte çalıştığı ekiplere sevgi, saygı ve güven verebilen, bilgi ve donanımı yüksek, etik değerleri ön planda tutan, güçlü liderlik özelliklerine sahip kişilerin iyi iş insanları olduklarını düşünüyorum.

 

İş dünyasında kadın olmanın zorluğunu yaşadınız mı veya yaşıyor musunuz?
Ağırlıklı olarak finans sektöründe çalıştığım için ve çalıştığım kurumların -Arthur Andersen, Yapı Kredi Bankası- nispeten eşitlikçi yaklaşımları nedeniyle özellikle kariyerimin ilk 10 yılında çok fazla zorluk yaşadığımı söyleyemem. Kurumsal piramidin tepesine doğru tırmanmaya başladığınızda ise bazı ön yargılar devreye girmeye başlıyor. Sizinle aynı kalifikasyonlara sahip bir erkekten ayrışabilmek için kadın olarak çok daha fazla çaba göstermeniz gerekiyor. Tecrübe, bilgi ve donanımınız güçlüyse kısa sürede ön yargıları kırabiliyorsunuz.

“İGK, 125 yıllık bir çınar”

İstanbul Golf Kulübü’nün yönetim kadrosunda da yer alıyorsunuz. İGK’nın sizin için önemi nedir?
2018 Şubat ayından bu yana İGK Yönetim Kurulu üyeliği yapıyorum. Yönetim Kurulu üyeliği yaptığım diğer kurumlar milyarlarca Euro’luk bilançolara sahip ama benim için en değerli Yönetim Kurulu üyeliğim İGK Yönetim Kurulu üyeliği… İGK, 125 yıllık bir çınar… Avrupa’nın en eski golf kulüplerinden biri ve Türkiye’de golf sporunun beşiği… Bu kulübün yönetiminde görev yapmak büyük bir gurur kaynağı, seve seve zamanımı veriyorum.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Bu güne özel okuyucularımıza bir mesajınız var mı?
Hepimizin Kadınlar Günü kutlu olsun. Kadının gücünü ve toplumsal etkinliğini artırmak için birbirimize her alanda destek olmaya devam edelim ve bizden sonraki jenerasyonlara “Kadınlar Günü” diye bir gün kutlamalarını gerektirmeyecek bir ortam bırakalım. Erkek okuyuculara da “He for She” yani erkeklerin iş hayatında ya da hayatın her alanında kadınları desteklemesi kavramını hatırlatmak isterim. Kadın ve erkeğe sunulan fırsatlar açısından eşitliğin en üst düzeyde olduğu toplumların hem sosyal hem de ekonomik olarak en gelişmiş toplumlar olduğunu hiç unutmamalıyız.

Nazan Özelgin – İGK Yönetim Kurulu Üyesi, Golf Oyuncusu

Tags: