BannerRöportajlar

“Golf Tam Bir Aile Sporu”

Bu ay Sevgililer Günü sebebiyle kapağımızda ve sayfalarımızda sahaların sevilen çifti Mehmet & Elçin Sönmez’i ağırladık. Hem golfü hem de tanışma hikayelerini dinlediğimiz Sönmez çiftinin ortak düşüncesi; golfün bir aile sporu olduğu. Elçin Hanım golfü hayatın metaforu olarak görürken, Mehmet Bey golf antrenmanının fitness ile tamamlanması gerektiğine inanıyor.

Sizleri tanıyabilir miyiz?

Elçin Sönmez: Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Strasbourg Üniversitesi yıllarından sonra Koç Grubu’nun ihracat şirketi olan RAM Dış Ticaret şirketinde çalışmaya başladım. Sonrasında evlendim ve 2 çocuğumuz oldu. 17 yıllık kurumsal iş hayatımdan sonra girişimci kadın ruhum ile kongre turizmi alanında bir organizasyon şirketi kurdum. Yoğun iş temposu ve düzensiz iş saatleri sebebiyle emekliye ayrıldım.

Mehmet Sönmez: TED Ankara Koleji sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’ni bitirdim ve iş hayatına atıldım. 15 yıllık dayanıksız tüketim ürünleri sektöründen sonra bankacılık sektöründe profesyonel hayatıma devam ettim. Son dört yıldır hem bankacılık hem de özel sektörde finans ve yönetim danışmanı olarak iş hayatıma devam ediyorum.

Sizler nasıl tanıştınız? Tanışma hikayeniz nedir?

Mehmet Sönmez: Elçin ile iş ortamında tanıştık. O dönem çalıştığımız şirketler ortak iş yapıyordu ve ortak arkadaşlarımız da çok fazlaydı. Bu vesile ile tanıştık ve evlendik.

Golf ile nasıl tanıştınız?

Mehmet Sönmez: Ailede golfe ilk olarak ben başladım. Ben aynı zamanda Avon Kozmetiğin Türkiye’de Kurucu Genel Müdürüyüm. Avon’u kurduğumuz dönemde 74 ülkenin genel müdürlerinin katıldığı bir toplantı Hawaii’de yapılmıştı. Bir günlük serbest zamanda 74 genel müdürden, 71’i golf sahasına çıktı. Golf ile hiçbir ilgisi olmayan ben, Brezilya ve Arjantin Genel Müdürleri olarak biz üçümüz kalakaldık ve bu durum benim çok içime oturdu. Avon’un Dünya Ceo’su da bana “golfte ne yaşıyorsan, iş dünyasında da onu yaşıyorsun; golf oynarken iş de konuşabilirsin, spor da yapabilirsin, doğa ile baş başa kalabilirsin. Bu nedenle golfe başlamanı tavsiye ederim” dedi. Türkiye’ye döndüğüm gibi ilk iş, golf ile ilgili araştırmalar yaptım ve İstanbul Golf Kulübü’ne üye oldum. Maalesef yoğun iş hayatından dolayı golfte çok fazla pratik yapamadım ama üyeliğim hep devam etti. Sonra Elçin’e “benim golf oynayabilmem için senin de oynaman gerekiyor” dedim ve birlikte golf oynamaya başladık.

Elçin Sönmez: Evet, bu vesile ile ben de emeklilikle gelen boşluğu golf ile doldurmaya başladım ve golfü çok sevdim. Sevmemdeki en büyük sebep ise golfün kendi içinde barındırdığı felsefenin bana çok uyması.

Nedir bu felsefe?

Elçin Sönmez: Golf; etik olmayı, kendine dürüst olmayı, iyi ilişkiler içinde olmayı, çevrene saygıyı, duyarlı olmayı ve kurallara uymayı gerektiriyor.

 Kaç yıl oldu golfe başlayalı?

Elçin Sönmez: Benim 15 yıl oldu.

Mehmet Sönmez: İGK’dan sonra Kemer Country Golf Kulübü’ne de üye olduk. Bu bölgede oturmanın avantajını yaşadık. İlk kulübe üye olmam 15 yıl, aktif olarak golf hayatım ise üç yıl önce başladı. Uzun süredir golfe üye olup da bu kadar az golf oynayan ender insanlardan biriyim sanırım. İş hayatım maalesef bana çok fazla serbest zaman bırakmıyor. Ama çok sık oynamadığımız dönemlerde bile golf hep hayatımızda var. Seyahatlerimizi golf üzerine kuruyoruz.

Hayatınızdaki yeri nedir golfün?

Elçin Sönmez: Golf hayatımda kendime yaptığım en büyük iyilik ve yatırım. Özellikle iş hayatı bittikten sonra hayatımda daha çok yer almaya başladı. Arkadaşlarımla, doğayla iç içe olmak beni çok mutlu ediyor. Her sahaya çıktığımda şükrediyorum ve iyi ki bu spora başladım diyorum.

Golfün size kattıkları neler?

Elçin Sönmez: Golf ile birlikte çok derin arkadaşlıklar edindim ve bundan çok mutluyum. Golfü hayatın metaforu olarak görüyorum. Aynı hayat gibi… Siz hedefler koyuyorsunuz ama şartlar sizi başka bir yere götürebiliyor. Yeni yerinizde yeni stratejiler belirliyorsunuz ve sonunda hedefe varmanın mutluluğunu yaşıyorsunuz.

Birçok turnuvada da mücadele ediyorsunuz? Yıl boyunca sizleri heyecanlandıran bir turnuva var mı?

Elçin Sönmez: Her turnuva bizim için çok önemli; keyifle mücadele ediyoruz ama Türkiye’de golfe gönül vermiş ve büyük yatırımlar yapmış Mustafa V. Koç ve Erdoğan Demirören’in anılarına düzenlenen turnuvaların manevi değeri çok yüksek. İkisini de rahmetle anıyorum. Bu turnuvaların dışında kadın kaptanlarımızın liderliğinde düzenlenen Ladies Go 4 Golf turnuvaları çok önemli. Kadınlar Günü, Anneler Günü, Meme Kanseri Farkındalığı, Kadınlar Seçme Seçilme Hakkı gibi önemli konulara dikkat çekmek ve destelemek amacıyla yapılan bu turnuvalar benim için çok önemli.

Mehmet Sönmez: Benim için de golfe gönül vermiş bu iki iş adamımızı anmaya yönelik yapılan turnuvaların manevi değeri çok yüksek. Onun dışında her turnuva bizler için çok önemli. Bir turnuva bitince diğeri başlasın istiyorum.

Nasıl hazırlanıyorsunuz turnuvalara?

Elçin Sönmez: Ben range’de antrenman yapmaktan ziyade sahaya çıkmayı tercih ediyorum.

Mehmet Sönmez: Ben golf antrenmanının fitness ile tamamlanması gerektiğine inanıyorum. Düzenli fitness ve kardiyo yapmak gerekiyor. Ben haftada 3 gün düzenli kardiyo ve aletli fitness yapıyorum. Range’te ısındıktan sonra da sahaya çıkıyorum. Zinciri tamamladığımda vücut ve akıl sağlığı olarak daha iyi hissediyorum. Golfte buggy kullanmıyor genelde yürümeyi tercih ediyorum. 6-7 km yürümek, swingler ve puttalar ve full konsantrasyon gerektirdiği için vücudunuzun olabildiğince esnek ve hazır olması gerekiyor.

Golf aile ilişkilerinizi nasıl etkiliyor sizce?

Elçin Sönmez: Golfe başladıktan sonra Belek seyahatlerimiz sıklaştı. Orada golf oynamaktan çok keyif alıyoruz. Belek bizim için çok büyük bir avantaj. Çocuklar da buggy kullanarak golf ile tanıştılar. Küçükken onlar için buggy kullanmak çok büyük keyifti. Sonra zaten kendi kendilerine oyunlarını geliştirdiler. Şu an bizimle sahaya çıkıp oynayabilecek seviyedeler. Dördümüz de yurtdışı seyahatlerimiz de keyifle golf oynuyoruz.

 Çocuklar kaç yaşında?

Elçin Sönmez: Büyük kızım 25, küçük oğlum 21 yaşında. İkisi de yurtdışında yaşıyor.

Mehmet Sönmez: Çocuklara küçük yaşta golfü öğretmek ve birlikte keyif almak amacıyla tüm seyahatlerimize golfü de dahil ederek programlar yapmaya başladık. Golf, hepimizin yoğun olduğu dönemlerde birbirimize kenetleyen ortak nokta oldu. Golf bence aile sporu.

Golf seyahatlerinizde ilk kriteriniz diyebilir miyiz?

Mehmet Sönmez: İlk değil ama önemli bir kriter bizim için…

Elçin Sönmez: Uzak noktalara seyahatlerimizde en az bir gün mutlaka golfü dahil ediyoruz. Çocuklarla beraber yaptığımız seyahatlerde özellikle…

Dünyada, oynayıp da sizi en çok etkileyen saha hangisi?

Elçin Sönmez: Avustralya, Vietnam, Hawaii çok keyifliydi. Henüz golf bile oynamadığımız zamanda gittiğimiz İskoçya Eagles Golf Sahası’na hayran kalmıştık. Şimdi ilk hedefimiz orada golf oynamak.

Mehmet Sönmez: Beni Avustralya Port Douglas Golf Sahası çok etkilemişti. Timsahların arasında golf oynamak keyifliydi. Sahada altı tane göl ve her yerde uyarılar var. Top gölün yanına geldiği zaman topa vurmak yasak…

Önümüzdeki günlerde var mı planladığınız bir golf seyahati?

Mehmet Sönmez: Mart ayında Kuzey Kıbrıs, Nisan ayında da Viyana var.

Önümüzde bildiğiniz gibi Sevgiler Günü var. Bu özel gün size ne ifade ediyor?

Mehmet Sönmez: Bir bankacı olarak yorum yaparsam bu günün ticari olduğunu düşünüyorum ama yıllardır bu günde gittiğimiz bir restoranımız ve yediğimiz bir menümüz var. Yine aynı ritüeli gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Elçin Sönmez: Sevgililer Günü tabii ki tek bir gün ile sınırlandırılmamalı ama o günü de kutlamak hoşuma gidiyor.

Bir mesajınız var mı peki?

Elçin Sönmez: Herkese mutlu, çocuklarıyla, sevdikleriyle beraber olmayı diliyorum.

Mehmet Sönmez: Sevgi, sadece Sevgililer Günü’nde değil her gün içten gelen bir duygu olmalı. Aslında golf de böyle; sevgi ile yapılması ve tutku haline gelmesi. Bu sevgi ile birlikte çok güzel dostluklar kurabiliyorsunuz.

Mehmet&Elçin Sönmez – Golf Oyuncuları

Tags: