Röportajlar

”İnsanlar En Güvenli Aktivite Olarak Golfü Görüyor”

“İNSANLAR EN GÜVENLİ AKTİVİTE OLARAK GOLFÜ GÖRÜYOR.”

Gündemimiz pandemi olunca biz de golfte en yetkili kurum olan Türkiye Golf Federasyonu İdari Direktörü Özgür Hacıbektaşoğlu ile bir araya geldik. Pandeminin ülkemiz ve dünya golfüne etkilerini, alınan önlemleri dinledik.

Pandemin golfte etkisini değerlendirebilir misiniz?

Aslında pandeminin golfe etkisinden ziyade spora etkisini konuşmamız gerek. Genel anlamda en çok etkilenen sektörler; hizmet, turizm ve spor oldu.  Bana göre; bunların arasında en çok etkilenen de spor sektörü oldu. Çünkü; günün sonunda devletin uyguladığı bazı kurallar var ve bunlara uymak zorundasınız. Bunun yanı sıra, insanların sağlığını gözetmek zorundasınız. Golf fiziksel temasın olmadığı, açık havada ve geniş alanda yapıldığı için en güvenilir alanlardan birisi. Fakat diğer spor dalları ile aynı kriterlere göre kısıtlandı.

Federasyon olarak şehirler arası gerçekleştirdiğimiz hiçbir turnuvayı yapamadık. Yapamamamızın sebebi, insanların seyahat etmek durumunda olmaları ve konaklama gereksinimi. Bunlar büyük risk taşıdığı için bu turnuvaları mecburen gerçekleştiremedik. Dolayısıyla spor en çok etkilenen sektörlerden biri oldu.

Tabi bu sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için geçerli. European takvimine bakarsanız çok az sayıda turnuva oynandığını, para ödüllerinin çok düşürüldüğünü, turnuvaların ağırlıklı İngiltere’de yapıldığını görürsünüz. Onlar da çok zorlanıyorlar. Yani sporda genel anlamda herkes nasibini aldı.

Gerekli tedbirler alınmak kaydıyla Haziran ayı itibari ile sahalar açıldı ve oyunlar başladı. Türkiye Golf Federasyonu olarak aldığınız tedbirler neler oldu?

Öncelikle pandemi sebebiyle kurallarda değişiklikler yapıldı. Örneğin; bayrak direklerine dokunmak yasaklandı – normalde biliyorsunuz oyuncu isterse bayrağı eline alabiliyordu-, yere bırakabiliyordu-. Şimdi yasak. Bu düzenlemeler yurtdışında belirlendi, biz de tüm kulüplere bilgi verdik ve kendimiz de uygulamaya başladık. Yeni aparatlar yaptırdık, (topu çukurdan dokunmadan çıkartabilmek için mesela), bunkerlardaki tırmıkları kaldırdık. Etiket kurallarına dahil olan- “bunkerı temiz bırak” konusu şuan beklenmiyor. Etik kurallarda yer alan turnuva öncesi, sonrası el sıkışma şimdi yasak. Oyuncular en fazla yumruk tokuşturma gibi şeyler yapılabiliyor. Kısacası oyuncular için aradaki temas olabilecek en minumuma indirildi ve güvenli ortam sağlandı. 750 dönümlük bir alanda max. 100 kişi oynuyor. Bu da oldukça güvenli.

Kulüplerdeki restaurantlarda da gerekli önemler alındı. Her masada dezanfektan var, masa arası mesafeleri arttırıldı, tek kullanımlık tabak-çatal kaşık vb. kullanılıyor. Sahada da zaten herkes kendi dünyasında.

Turnuvalar oynanmaya başlandı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tabi ki güzel bir şey. Zaten tüm turnuvalar bakanlık izni ile yapılıyor. Bakanlık 100 kişiye kadar spor organizasyonlarına izin veriyor ki, golf 750 dönümlük bir alanda yapılıyor. Bu sebeple golf, diğer spor dallarına oranla çok daha güvenli. Biz de bunu destekliyoruz çünkü; bir yandan da insanların bu tarz organizasyonlara çok ihtiyacı var. Herkes evde oturmaktan, dışarı çıkamamaktan çok bunaldı.

1 Haziran’da sahaların açılması ile beraber Marmara Golf Sahası’nın rezervasyonları geçen yıla oranla çok fazla arttı. Çünkü insanlar bu dönemde yapabilecekleri en güvenli aktivite olarak golfü görüyorlar ve geliyorlar. Ama tabi ki turnuvalar çok az. Bunda ekonomik sebeblerin çok büyük payı var. Sponsorlu turnuvalar bu zamana kadar durdu. Markaların da tabi kendilerine göre sebepleri var. Onların da gelirleri azaldı, önlerini göremiyorlar. İşin organizasyon kısmı oldukça zorda ama insanlar golf oynamak istiyor.

Federasyon turnuvaları ne zaman başlayacak?

Federasyon olarak yurtdışı organizasyonları da dahil olmak üzere yıl sonuna kadar seyahat ve konaklama gerektirecek tüm turnuvaları iptal ettik. Bu dönemde de sadece 30 Ağustos ve 15 Temmuz’da birer turnuva organizasyonu yaptık.  Önümüzdeki günler için de sadece 29 Ekim’de bir turnuva yapmayı planlıyoruz. Şu an 2020 turnuva takvimimizde başka bir turnuva yok.

Pandeminin yurtdışındaki etkilerinden bahsedebilir misiniz? Uluslararası turnuvalar ertelendi/iptal edildi. Bunun önümüzdeki sürece etkisi?

Onlar da önlerini pek göremiyorlar. Şimdi havaların soğumasıyla beraber corona 19’un normal virüsle de karışması ihtimali var. Burada asıl kilit nokta sağlık sisteminin yetebilmesi. Ama şimdi telaşla en ufak bir şeyde herkes hastanelere gidiyor, acaba mı diye.. Onlar da bunu kestiremiyorlar. Aşı da daha bulunmadı. Ancak aşı rahatlatacaktır durumu. Ben 2021’e kadar ne olacağını göremiyorum. Ancak 2021 Nisan’ından sonra önümüzü görebileceğimizi düşünüyorum. Hep beraber gelişmeleri takip edeceğiz.

Uluslararası organizasyonlar nasıl yol alıyorlar?

Oyun öncesi herkese test yapılıyor. Ateşleri ölçülüyor. Ona göre değerlendirme yapılıyor. Şimdiye kadar bir ispanyol oyuncuda pozitif çıktı ama ikinci test negatifti ve oynadı turnuvada.

Pandemi sonrası Türkiye golfünü değerlendirmenizi istesem?

Türk golfü şuan iyi durumda. İnsanlar sürekli oynuyor. Birseysel oyunlarda çok ciddi rakamlara ulaştık. Sahalarda ki doluluk oranları iyi. Turnuvalar da başladı. İlave önemler alınmazsa ki genelgeleri takip ediyoruz, turnuvalar devam edecek.

 Golf turizmi de bu durumdan çok etkilendi. Yakında yeniden yabancı oyuncuları ülkemizde görebilecek miyiz sizce?

Aşıya bağlı durum. Eğer aşı bulunursa Mart ayından sonra golfçü çekmeye başlayacaktır sahalarımız. Haziran ayında yasaklar başladı biliyorsunuz. Zaten Haziran Antalya için ölü sezon. Bunun için bundan sonraki dönem önemli. Şuan için rezervasyonlar var aslında ama bir o kadar da iptal geliyor. İptalin ne zaman geleceğini de kimse bilemiyor. Dolayısıyla bu sezon çok düşük geçecektir. Ama aşının bulunması ile beraber her şey yolunda gitmeye başlayacaktır. İnsanların şuan gelmemesinin sebebi Türkiye yada tesislerimiz değil. İnsanlar hastalıktan korktuğu için, uçak-konaklama risklerine karşı gelmiyor. Golften korkmuyor kimse. İspanya’da da, Portekiz’ de de böyle. Sadece bize has değil durum. Bizi dünyadan ayrıştıran pozitif yada negatif bir şey yok.

Bu süreçte kulüplere tavsiyeleriniz?

Tavsiyelerimizi sürekli yapıyoruz. Yurtdışından bir bildirim gelince hızlıca ilan ediyoruz. Gerekli tedbirler şuan alındı. Extra ne yapılmalı derseniz açıkçası ben ek bir şey söyleyemem. Ama bunun haricinde bir şey olursa tabi ki bilgilendireceğiz.

Tags: