Köşe YazarlarıNurcihan Ekici

Ağrısız Yaşamın Sırları

Ağrısız Yaşamın Sırları

Günlük yaşantımızda neden ağrı ya da rahatsızlık hissederiz?

Ağrıyı anlamak ve de çözmek için neden binlerce lira ve zaman harcarız?

Dünya genelinde yapılan birçok araştırmalar gösteriyor ki, insanların en çok müzdarip olduğu sağlık sorunlarının başında kanser, diyabet ve kalp hastalıklarının yanı sıra kronik ağrılar da bu listenin içinde üst sıralarda yer almaktadır. Hatta en çok iş gücü kayıpları bu kronik ağrılar sebebiyle olmaktadır. İsterseniz çevrenizdeki kişilere bir sorun bakalım, kaç kişide günlük hayatlarında az ya da çok ağrı, acı ya da rahatsızlık hissi duyan var.

Ağrı çekmek insanı her seviyede yaşam kalitesini azaltan bir durumdur. Genelde ağrı yüzünden insanların uyku kalitesi azalır. Çoğu zaman bunları göz ardı ederiz ve ağrımız işlerimizi engelleyecek seviyede olmadığı sürece de ardırış etmeyiz. İnsan vücudu öyle mükemmel bir şekilde dizayn edilmiştir ki, biz ne kadar eziyet edersek edelim bize rağmen her sistemiyle çalışmaya devam eder. Fakat vücudumuz bir yere kadar dayanır ve bir gün sabah yataktan kaldırmayacak şekilde olur ve zorla kalkıp doğruca hastaneye gideriz. Asında bu durum herkesin doğru bildiğinin aksine akut bir durum değil, günlerce ya da aylarca bizim o önemsemediğimiz ve aldırış etmediğimiz acı ya da rahatsızlığın bir sonucu olan kronik ağrıdır. Sonrasında bu durumu çözmek için doğru tedavi yöntemini bulmak için çabalayıp dururuz.

Sizlere ağrı yada rahatsızlık durumunuzu bu en son seviyede ki kronik durumlara getirmeden, rahatsızlığı öncesinde nasıl hissedeceğinizi, ele alacağınızı ve ortadan kaldıracağınızı, her yaş ve aktivite seviyesindeki insanların rahatlıkla uygulayabileceği, basit ve uygulaması kolay yöntemlerin olduğunun müjdesini versem.

Hak ettiğiniz ağrısız yaşamın sırrı; hissettiğiniz semptomlardan daha önemlisi, ağrının gerçek nedenini bulmaktır. Kolunuz ağrıyorsa problem sadece orada değildir. Ağrının gerçek sebebi nedir? Hep sormamız gereken soru budur ve yapılacak uygulamalar da bunu bulmaya ve çözmeye yöneliktir.

Dünyada, sağlık ve egzersiz bilimi alanındaki yeni gelişmeler bizi bu konularda olumlu ilerlemelere götürmektedir. Fonksiyonel egzersiz ve bütünsel tedavi yaklaşımları sayesinde kronik ağrılarla nasıl mücadele edebileceğimiz ve asıl önemli olan bunların oluşmasını nasıl önleyeceğimiz konusunda dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli adımlar atılmaktadır. Bu tarz terapi ve egzersiz yöntemlerinden biri olan ve Fitness ve manuel terapi alanında etkin bir kişi olan Sue Hitzmann’in geliştirdiği MELT Metodu Newyork USA’de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yönteminin Türkiye’de uygulayıcısı olarak pek çok kronik ağrı yaşayan kişilerde olumlu sonuçlar almakta ve bu konuda toplumda farkındalık kazandırmak amacıyla eğitim vermeye devam etmekteyim. Özellikle sporcularda yaptığımız çalışmalarda, kanıta dayalı yaklaşımların ışığında, sporcunun performansını ve dayanıklılığını arttırdığı, yaralanma riskini azalttığı ve eğer bir yaralanma yaşadıysa da iyileşme süresinin kısalmasına yardımcı olduğu görülmektedir.

Sağlık ve Golf dolu nice gelecek günlerimize,

Sağlıcakla kalın.