Pandemi, Stres, Golf

Covid-19 salgını ile belirsiz ve gergin zamanlar geçirmekteyiz. Yaklaşık on aydır evlerimizde neredeyse kısıtlı bir yaşam içerisindeyiz. Bu süreç içerisinde sadece sağlığımızda ilgili değil, aynı zamanda sürecin uzamasıyla ekonomik kaygılar da psikolojimizi etkilemeye başladı. Aile büyüklerimizle, komşularımızla, dostlarımızla uzak kaldık. Toplantılarımızı, sosyal ilişkilerimizi akıllı telefon ekranlarıyla sürdürmekteyiz. Her akşam gerginlik içerisinde acaba o gün ülkemizde kaç kişi Covid-19 hastalığına yakalandı ve kaç vatandaşımız vefat etti haberlerini dinler olduk.

Kendimize, ailemize, çevremize, ülkemize ve dünyaya olan sağlık sorumluluğumuzun yanında aynı zamanda iş yerimize ve çalışanlarımıza olan sorumluklar da psikolojimizi daha da bozmakta.

İşte burada biz golfçüler için sık sık kullandığımız ve çevremizden duyduğumuz şu cümleyi hatırlatmak isterim; ‘GOLF, HAYATIMI KURTARDI’’.

Covid-19 salgını, belirsizliğini ve gerginliğini devam ettirdiği bugünlerde golfün zihinsel sağlığımıza ne kadar iyi geldiği konusunu biraz açmak isterim.

1- Golf mutlaka kaygıyı azaltır. Biz hekimler kabul ederiz ki; mental iyi oluş hali orta düzeyde fiziksel aktivite ve bunun sonucu kaygıda azalma, depresyonla başa çıkma konusunda çok etkilidir. 2018 yılında Europa Tour’un yetkili bir tıp görevlisinin yaptığı çalışmada golf oyuncularının bu orta düzeyde fiziksel aktivite ile yaşam sürelerinde beş yıllık bir artışa neden olduğu görülmektedir. İçinde bulunduğumuz yüzyıl, kalabalık ortamlarda çalışma ve yaşama mecburiyetleri, ekonomik ve gelecek kaygıları, özellikle eğitim görmüş beyaz yakalılar için kaçınılmaz bir gerçektir. İşte golf bu süreç içerisinde nefes almamıza, kaygılardan kurtulmamızı ve o ana, doğaya, kendimize odaklanmamızı sağlar.

2- Golf sosyal etkileşimi güçlendirir. Psikolog Suzan Pinker’in yapmış olduğu ve Medical News Today dergisindeki makalesinde golfün olduğu bir ortamda etkileşimde bulunmanın psikolojik faydasını şöyle dile getirmektedir: Golf oyunu sırasında dopamin üretilir. Bu, bizim daha mutlu olmamızı ve zorluklarla başa çıkmayı ve acının azaltılmasını sağlar. Yani golf doğal olarak üretilen bir morfin gibidir.

Yukarıda bahsettiğim gibi bu pandemi süreci içerisinde sosyal etkileşimler kısıtlanmış ve üzüntümüzü, neşemizi dostlarımızla paylaşma ortamı ortadan kalkmıştır. Covid-19 pandemisi süresince yapılabilecek en uygun ve hatta içerisindeki yeni kural ve düzenlemelerle neredeyse hiçbir risk taşımayan golf oyunu sırasında dostlarla sosyal mesafe içerisinde hem sohbet etmek, doğa içerisinde yürüyüş yapmak, hem de salgıladığımız dopamin hormonuyla en çok ihtiyacımız olan mutluluğu yakalamak mümkündür.

3- Golf sporu depresyonun etkilerini azaltır. Hepimiz insanların egzersiz çalışmaları ile kendilerini daha mutlu hissetmelerine neden olacak endorfin hormonu ürettiklerini biliriz. Scientific American dergisinde Cristiánn Hessec tarafından yapılan bir çalışmada depresyon tanısı konulmuş genç bir gruba üç yıl boyunca sadece golf sporu oynatarak depresyonlarının hayatlarını çok daha az etkilediğini kanıtlamışlardır. Hani deriz ya, ‘GOLF OYNADIĞIMIZ İÇİN NE KADAR ŞANSLIYIZ’’ diye. Bu cümlenin önemini son dönemlerde kat ve kat daha fazla anladık. Hafta sonları evlerimizden dışarı çıkamadığımız, akşam saatlerinde evlerde kapalı kaldığımız, gün içerisinde korkularımız nedeniyle sık sık ateşimize baktığımız, boğazımız gıcık olsa acaba diye şüphe ederek test yaptırmanın yollarını aradığımız gibi, insanın içini karartan, yaşam keyfini kaçıran bu dürtüler açık havada bol oksijen alımıyla bütünleşen, etik ve saygı kurallarının ön planda olduğu golf sporu aktiviteleri ile bizleri daha mutlu etmektedir.

4- Golf stresi azaltır. 2015 yılında literatüre giren yeşil egzersiz olarak da bilinen açık havada yapılan egzersizler çok daha olumlu cevap vermektedir. Yapılan çalışmalar doğa ile temas halindeki deneyimlerin stresi azalttığı ve zihinsel yorgunluktan kurtulmayı sağladığı açıkça gösterilmiştir. Araştırmalar göstermiştir ki; iş yerinde doğal ortamı yansıtacak mimari yaklaşımlar, stresi yönetmenin ve çalışanlar arasındaki restorasyonu teşvik etmenin doğru bir yolu olabilir.

Belki de hava şartları nedeniyle yaşadığımız şehirde golf sezonu kapalı olabilir ancak; elimizde iki alternatifimiz var. Bunlardan bir tanesi güvenli bir şekilde transferimizi gerçekleştirip ülkemizi daha sıcak bölgelerinde ailemizin ile işimizin izin verdiği ölçüde golf oynamaya devam edebiliriz ya da şuna eminim ki; televizyondan bile seyredeceğimiz golf müsabakaları bizim o anı yakalamamıza ve içinde bulunduğumuz psikolojik gerginliklerden arınmamıza yardımcı olacaktır.

Buradan bir kez daha seslenmek isterim ki; bugüne kadar üç temel yöntemden bahsedildi. Bunlar sosyal mesafe, maske kullanımı, ve özellikle el hijyeniydi. Artık bunun yanına bir dördüncüyü de ekleme zamanı geldi. Buda menşei nereden olursa olsun yapıldığı yere, firmaya, canlı ya da cansız olduğuna bakılmaksızın mutlaka aşı olunması gerçeğidir.

Bu vesileyle tüm golf camiasına sağlıklı, bol kazançlı, toplarınızın hep fairway’de kalması dileğiyle güzel bir 2021 yılı diliyorum.

Tags: