Yine yazıma “cennet” diye başlayacağım ama her gittiğim yeri cennete benzetmem yüzünden inandırıcılığımı kaybetmekten korkuyorum. Ancak sizler de biliyorsunuz ki, iyi golf sahaları olan her yer golf oynayan için cennettir.

Portekiz’in Güney Atlantik sahilinde yer alan Faro, İspanyolca “deniz feneri” anlamına geliyor. Okyanus kenarında ve marinası olan bu küçük kasabayı andıran şehrin diğer güzel coğrafyalardan ayıransa etrafındaki golf sahaları.Bizler Faro’yu tam olarak şöyle düşünebiliriz; etrafındaki bir saatlik mesafede on tane golf sahası olan Çeşme. Sanırım bu bir fikir verecektir. Çeşme’nin Avrupa’dan gelecek yüzlerce golfçüyle çehresini nasıl geliştireceğini düşünün; işte size Faro. Marina boyunca sıralanmış restoranların çeşitliliği ve kalitesi şaşırtıcı. Gittiğimizde henüz sezon açılmamış olmasına rağmen dünya mutfağına ulaştık; her türlü restoran vardı. Çin Mutfağı, Hindistan Mutfağı, Meksika Mutfağı… ve tabi ki balık lokantaları. Vedat Milor’a bağlamak istemiyorum ancak yediğim dil balıkları ve Portekiz’in kendine has şarabı; Verde seyahatimize ayrı bir renk kattı. Bu arada golfün yeme-içme ve sosyal hayata etkilerini barların isimlerinden de anlamanız mümkün. İsmi 19th Hole, Fairways gibi golf terimlerinden olan birçok sevimli barı var. Sanırım artık marinadan golfe geçebilirim.Faro’ya gidiş nedenimiz Klassis Golf Kulübümüz’ün yakın ilişkiler geliştirdiği Bulgar Golf Federasyonu’nun davetiydi. Bulgar Golf Federasyonu Başkanlık Kupası her yıl Bulgaristan’da golf oynanamayan kış döneminde bir başka ülkeye seyahat yapılarak değişik sahalarda gerçekleştiriliyor. Şimdiye kadar turnuvanın yapıldığı ülkeler arasında Türkiye dahil, İtalya, Kıbrıs, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya ve Fas gibi golf cenneti olan ülkeler sayılabilir. Geçen yıl Marakeş – Fas’ta yapılan turnuvaya Klassis Golf Kulübü de davet edilmiş ve Başkan Serdar Candar, Hüseyin Alp, Alper Alp ve Cavit Yıldız’dan oluşan ekip katılmıştı. Bu yıl turnuvaya kulübümüzü temsilen eşim Cavit Yıldız’la katıldık. Organizasyon aslında keyifli bir bireysel seyahat… Katılımcılar bir paket olarak sunulan konaklama ve golf ücretlerini peşin olarak ödüyorlar. Dört gün süren turnuvada oyuncular Başkan ve Genel Sekreter’in takımları olmak üzere ikiye ayrılıyor ve üç round -Four Ball Better Ball- formatında çiftler maçından sonra turnuva tekler maçı ile tamamlanıp şampiyonluk takım belli oluyor.24 oyuncudan oluşan grup marina yanındaki Lake Resort’ta kaldı. Bu çok sevimli otelin detaylarına ulaşabileceğiniz linki buraya bırakıyorum. (instagram bloggeri lisanı kullandım:) ) (thelakeresort.com)

Turnuvanın ilk üç günü Quinta da Lago’nun üç güzel sahasında oynandı.

Quinta’nın sahalarının adları; North, South ve Laranjal.

North Course; 2014’de mimar Beau Welling ve European Ryder Cup Kaptanı Paul McGinley tarafından tamamen yeniden tasarlanmış.

South Course; Quinta’nın en güzel sahası yani mücevher taşı olarak anılıyor. 1974 yılında William Mitchell tarafından tasarlanmış saha, Amerikan standartlarında greenleri, teeleri ve bunkerlarıyla Algarve’de bir ilk olmuş. European Tour oyuncularının favorisi olan 6,500 metre ve par 72’lik saha Ria Formosa Ulusal Parkı’na tepeden bakıyor.Laranjal; 2009 yılında açılmış ve 2011 yılında Travel Awards tarafından verilen ‘Portekiz’in En İyi Golf Sahası’ ödülüne sahip. 6,480 metre uzunluğundaki saha oyuncudan konsantrasyon ve ince ayar istiyor.Turnuva’nın son günü ise gerçekten heyecanlı ve nefes kesici bir saha olan Monte Rei’de yapıldı. Monte Rei bizleri daha oyun öncesi özel kutusunda sunulan çok şık ball marker ve repair tool’dan oluşan hediyesiyle karşılayıp, üzerinde isimlerimizin yazılı olduğu metal golf çantası aksesuarıyla uğurladı.Monte Rei çok özel bir sahaya sahip. Algarve Bölgesi’ndeki Serra do Caldeirão Dağları ile Atlantik Okyanusu’nun arasında kalan bölgede kurulmuş. Jack Nicklaus Signature Course olmasının yansıra üst üste Portekiz’in bir numaralı golf sahası seçilmiş ve çok özel bir bir club house’a sahip bu kulüpte çok lüks dair ve villa tarzı süitlerde konaklama imkanı da var. Bu yıl Monte Rei, bir diğer 18 delikli Jack Nicklaus Signature Golf Sahası inşaatına daha başlıyor. Bu da onu dünyada sayılı olan iki adet Jack Nicklaus Signature Golf Sahası’na sahip kulüplerin arasına sokacak.Portekiz’e umarım seyahat eder ve bu güzellikleri kendiniz de tecrübe edersiniz. Bir sonraki yazıma kadar sizlere güneşli ve eğlenceli bir golf sezonu diliyorum.

Dilek Bora YILDIZ