Dilek BoraGezi

Hong Kong Golf Seyahati

2.Bölüm: Kau Sai Chau The Jockey Club Public Golf Course

Geçen ayki yazımda Kau Sai Chau Golf adasına bir giriş yapmıştım. Samimi olmak gerekirse bu ada anlatılamayacak kadar güzel ancak ben yine de denemek istiyorum. Biz bu adayı Pebble Beach’den ve Spy Glass’den daha çok sevdik. İnanın her golfçü bu adada oynarken kendine özel bir şeyler yaşayacaktır, hissedecektir… Oyun oynarken hissettiğimiz duygular, her an karşımıza çıkan manzaralar… Nasıl demeli? Golfe tekrar ve daha çok aşık olmamızı sağladı.

Ada hakkında sizlere kısaca bilgi vermek istiyorum.

Her şeyden önce bu adada golf oynamak için sizinle bir görevli muhatap olmuyor telefonla otomatik çağrı merkezi üzerinden rezervasyon yapabiliyorsunuz. Detayları merak ediyorsanız linki tıklayıp işlem hakkında bilgi alabilirsiniz. (kscgolf.org.hk/eng/teetime.html)

Ada, Hong Kong Devleti ile Hong Kong Jockey Club’ın ortak yürüttükleri bir toplumsal gelişim projesi. Hong Kong Jockey Club, adayı devletten ücretsiz olarak tahsis etmiş ve tesislerin inşası için 500 milyon Hong Kong Doları bağış yapmış. Operasyonlar 1995 Aralık ayının ortasında başlamış ve projenin tek bir misyonu var o da “Golf sporunu Hong Kong halkına sevdirmek”. Bu kulüpte oynamak için üyelik istenmiyor ve kar amacı gütmeden Hong Kong Jockey Club’ın devlet adına yönettiği kendini finanse eden bir golf cenneti…
Adaya ulaşmak için taksiyle “To Sai Kung” kasabasına gidip, 20 dakikada bir adaya sefer düzenleyen feribotlara binmeniz yeterli. Bu feribotlarda ekranda golf yayını yapılıyor ve içerde sadece golfçüler, yani bildiğiniz kepli, golf çantalı sporcular oluyor çünkü adanın başka bir amacı yok, yerleşim yok, golf oynamaktan başka yapacak hiçbir şey yok… Ufak bir parantez açmak istiyorum; biz seyahat ederken Turkish Airlines Open gösterimi vardı ve kameralar Klassis”imizin sevilen “green keper”ı ve başarılı golfçü Hasan Karagöz’ü gösteriyordu, bu bizi çok eğlendirdi. Diğer taraftan Cavit Yıldız hemen yanındaki golfçülere oynanan sahanın, Turkish Airlines Open’ın ve ülkemizin reklamını yaptı; her zaman da yapar ve bu çabalı girişkenliğiyle beni kendine hayran bırakır.

Gidince iki katlı devasa bir driving range’le karşılaşıyorsunuz. Kantinler, proshop, çanta ve buggy kiralanan yerler yeterli, tertemiz, lüks değil samimi bir ortamdasınız.

Adada 3 tane saha bulunuyor. Biz East Course’da oynadık. Diğer sahalar North Course ve South Course. Sizin için buraya kroki bırakıyorum. Küçük kroki ancak hayal gücü ve az matematikle bakarken bile heyecan duyabilirsiniz.  Bu arada elektrikli tellerden bahsetmiş miydim? Yaban domuzlarının sahaya zarar vermesini engellemek için yapılmış bu tellere golf oynanan saatlerde elektrik verilmiyor ama yine de dokunmamaları için golfçüler uyarılıyor, kroki üzerinde mavi ve kırmızı işaretli telleri görebilirsiniz.

East Course, Nelson & Haworth tarafından dizayn edilmiş, kadınlar ve erkekler için toplam 72 par ve erkekler için 6.640 yard, kadınlar için 4.593 yard, belirlenen standart oyun süresi 4 saat 20 dakika.

North Course, Gary Player tarafından tasarlanmış, erkekler için 72 kadınlar için 73 par, erkekler için 6.796 yard, kadınlar için 5.414 yard, belirlenen standart oyun süresi 4 saat 18 dakika.

South Course da Gary Player tarafından tasarlanmış, erkekler için 69 kadınlar için 70 par, erkekler için 5.906 yard, kadınlar için 4.724 yard, belirlenen standart oyun süresi 4 saat 18 dakika.

Açıkçası adadaki sahalarda çekerek ya da çanta taşıyarak oynamayı düşünemiyorum. Sadece uzun değil, dik yokuşlar tırmanmak gerekiyor. Ancak Hong Konglular araba kullanmayı bilmediklerinden ve ehliyetsiz buggy almaları mümkün olmadığından çekerek oynuyorlar. Bu da yaz aylarında kalp krizinden ölümlerin olmasını açıklıyor bence.

Tüm golf severlere bu adayı görmelerini öneriyorum, sevgiyle…

Dilek Bora YILDIZ