Röportajlar

“Turkish Airlines Open Ülkemiz Turizmine Büyük Katkılar Sağlıyor”

Kısa zamanda dünyanın önemli turnuvalarından biri olmayı başaran Turkish Airlines Open, bu yıl yeniden Maxx Royal Montgomerie Golf Sahası’nda gerçekleşiyor. Daha önce Tiger Woods, Rory Mcllroy, Justin Rose gibi isimleri ağırladığımız turnuva için heyecan oldukça yüksek diyebiliriz. Turnuva öncesi bir araya geldiğimiz Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ile turnuvanın detaylarını konuştuk.

Turkish Airlines Open, European Tour’un final ayaklarından biri ve 2013 yılından beri devam ediyor. Yıllardır destekliyorsunuz… Bu turnuvanın Türk Hava Yolları için önemi nedir?

Turkish Airlines Open, ayrıcalıklı hizmetlerimizi golf sporuna ilgi duyan misafirlerimiz ile buluşturmamıza olanak sağladığı için önemsiyoruz. Araştırmalarımız bize bu alanda yapacağımız yatırımların doğru bir adım olacağını gösterdi ve golf sporuna yatırımın ortaklığımız açısından uygun olacağına karar verdik. Geçmiş yıllardaki organizasyonlarda bu adımın olumlu yansımalarını gördük. Bu yıl da başarılı bir final ayağı olacağına inanıyorum. Bunun yanında Turkish Airlines Open’ın Antalya’da gerçekleşmesi ülkemiz ve Antalya turizmine de büyük katkılar sağlıyor.

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen turnuvaların etkileri devam ediyor mu?

Markamızın kararlı yatırımları ve desteği ile geçmişte Tiger Woods, Rory McIlroy, Justin Rose, Brooks Koepka gibi önemli isimler turnuvaya katıldılar. İstanbul’da Tiger Woods’un gerçekleştirdiği kıtalararası vuruş başta olmak üzere önemli tanıtım etkinlikleri gerçekleştirdik. Bu organizasyonlar Turkish Airlines Open’ın marka değerine büyük katkı sağladı. Turnuva, 6 yıllık geçmişe sahip olmasına rağmen golf takviminde önemli bir yere sahip oldu. Golfü takip eden birçok insan ve European Tour yetkilileri de Türkiye’deki saha kalitesi, iklim şartları ve misafirperverlik kalitesini diğer ülkelerde bulamadıklarını belirtiyorlar.

Justin Rose gibi dünyaca ünlü isimleri ağırlayacağız. Hazırlıklar tamamlandı mı? Misafirlerinizi neler bekliyor?

İlgili birimlerimiz, Türkiye Golf Federasyonu ve European Tour ile iş birliği içerisinde çalışmalara devam ediyorlar. Şu an için her şey yolunda. Oyuncu davetleri ve konfigürasyonlar devam edecek ancak son 2 senenin kazananı Justin Rose’un yeniden burada olacağı şimdiden teyit edildi. Gerek seyirciler gerekse de sporcularımız için keyifli bir organizasyon hazırlıyoruz. Golf severleri de fanzone alanında gerçekleştireceğimiz etkinlikler ile oyuna dâhil edeceğiz.

Kasım ayında aynı zamanda Turkish Airlines World Golf Cup büyük finali oynanacak. Kısa zamanda dünyanın en önemli amatör golf serisi olmayı başaran Turkish Airlines World Golf Cup için neler söylemek istersiniz?

Turkish Airlines World Golf Cup amatör golf turnuvamızı 2012 yılında 12 ülke ve 12 destinasyonda başlattık. Projemiz önemli bir ilgiyle karşılandı ve kısa sürede büyüdü. Bu yıl 70 ülkedeki 100 destinasyonda, 70 ülkeden 100 finalistin mücadelesini izleyeceğiz. Turnuva katılımcılara eşsiz bir deneyim sunuyor. Düşünsenize başka hangi oyun alanında 70 ülkenin finalisti ile bir araya gelme fırsatına sahip olunabilir. 70 farklı kültürden insan bir araya gelerek birbirleri ile deneyimlerini paylaşıyorlar. Bu gerçekten müthiş bir şey. Geniş uçuş ağımız ile dünyayı İstanbul’da buluşturduğumuz gibi 70 ülkeden finalistleri de golf sahasında, finalde buluşturuyoruz. Kazanana verilen ödülümüz de çok büyük. Dünyaca ünlü profesyonellerle Pro-am oynama şansı veriyoruz. Golfle dolu unutulmaz bir hafta geçirmelerini sağlıyoruz.

Uçuşlarınızda golfçülere özel ayrıcalıklarınızdan bahsedebilir misiniz?

Golf severlerin havayolu ile seyahatlerinde yaşadıkları en büyük zorlukların başında golf çantası ve ekipmanlarının taşınması geliyor. Bu ekipmanlar için sporcular ek bagaj ücreti ödemek zorunda kalabiliyor. Biz golf sporcularına bu noktada destek oluyoruz. Golf çantaları ve içindeki ekipmanları uzun süredir ücretsiz taşıyoruz.

Eklemek istedikleriniz?

Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu olarak birçok farklı bölgede çeşitli sponsorluklarımız mevcut. Spora ve golfe olan desteğimizi de uzun süredir sürdürüyoruz. Gerek markamızın gerekse de ülkemizin tanıtımına katkı sağlayacağını düşündüğümüz alanlarda yatırımlarımıza devam edeceğiz.

İlker Aycı – Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı 

Tags: